Kayıtlı Şirket Sayısı: 4

Aranjman Hazırlamak

Çiçek konulacak kabın iyi tesbit edilmesi gerekmektedir, uzun boylu çiçeklere uzun boylu vazo; kısa boylu çiçeklere kısa boylu vazo; dolgun tarzda yapılacak olan aranjmanlara geniş vazo kullanılması faydalı olacaktır. Kısacası çiçeğin büyüklüğü uzunluğu ve hacmi çiçeğin konulacağı kapla orantılı olmalıdır.

Çiçekleri koymadan önce kaba konulacak suyun miktarını iyi tespit etmek gerekmektedir. Aksi takdirde fazla konulacak su her çiçek için fayda getirmez, örneğin gerbera gibi çiçekler faz... (Devamı..)

Çeşitli Süs Bitkileri

Atatürk Çiçeği (euphorbia pulcherrima):
Kışın yapraklarını dökmeyen bir çalı türüdür. Yılbaşına doğru açan sarı renkli küçük çiçekleri, özellikle bu çiçeklerin altında yer alan ve yaklaşık iki ay süreyle nar kırmızısı renginde kalan çiçek bürgüleri gösterişlidir. Sivri uçlu, iri, geniş, oval biçimli yapraklan açık yeşil renkli olur. Kış mevsiminde güzel görünümü ile iç mekanlarda istenen bîr bitkidir. Atatürk çiçeğine uygun toprak hazırlamak için bahçe toprağına kil çürümüş yaprak ve yanmış ... (Devamı..)

Çiçek Kurutma Yöntemleri

Temel Kurutma Yöntemleri

ilk zamanlar kuruyunca rengi ve şekli bozulmayan çiçekler kültüre alınmış, bunların daha dayanıklı, iri çiçekli, katmerli, uzun boylu kültür varyeteleri elde edilmiştir.

Bu konuda yapılan araştırmalar çoğaldıkça değişik yöntemlerin kullanılması ile hemen hemen tüm çiçeklerin yeni toplanmış gibi son derece canlı bir, şekilde uzun süre iç mekanları süslemesi sağlanmıştır.

Bu kurutma çiçeklerin yanısıra bazı bitkilerin dekoratif yaprakları (Eucal... (Devamı..)

Çiçek Yetiştirmenin Püf Noktaları

Çakıl Üzerinde Çiçek Soğanı: Kasım-Aralık aylarında çiçek açan Narcissus ve Hyacintus soğanları Eylül ayı sonunda çakıl taşları ile hazırlanan dikim yerine yerleştirilir. Bu bir cam kase olursa bitkinin köklenmesini izlemek mümkündür.

Yapraklar da kireç lekeleri: Buna çok miktarda kireçli su püskürtülmesi neden olur. Ancak bu lekeler sprey ya da sıvı şekilde bulunan yaprak parlatıcıları ile giderilebilir.

Yapraklanın temizliği: Süs bitkilerinin yaprakları üzerinde zamanla tpz tabak... (Devamı..)

Çiçekler

Sadece dünyanın değil, gönül dünyamızın da iyi niyet elçileridir. Resmi ve özel kutlamalarda günün anlam ve önemini belirginleştiren doğal motiflerdir çiçekler. Hele sevdiklerimize sevgimizin sembolü olarak çiçek takdim etmek nişanesi olarak. Çiçekler tabiat mozaiğinin en estetik unsurlarından birisidir. Çiçeklerin bulunduğu her yer, seyri doyumsuz muhteşem bir tablo gibidir. Kaldı ki bu tablo canlıdır. Bu tablo, tabiata ve hayata muhteşem bir anlam ve değer katar. Sanatta da çiçeklerin apayrı b... (Devamı..)

Çiçekler ve Işık

Günümüzde salon bitkileri çoğunlukla seralarda yetiştirilir. Ancak bu konu sözü edilen bitkilerin gelişme alışkanlıklarının değişmesi olarak düşünülmemelidir. Bitkilerin doğal çevrelerinde ışığa gereksinimleri olduğu için salon bitkilerine uygun miktarda ışık sağlanması gerekir. Bitkilerin gerektiği şekilde gelişme ve büyümeleri için ışık çok önemli bir faktördür. Söz konusu bitkiler çok karanlık bir yere konulduğunda bitki sağlıklı görüntüsünü kaybeder.

Oysa pencere kenarına ya da yakın... (Devamı..)

Çiçekler ve Sıcaklık

Evlerde yetiştirilen salon bitkileri,seralardan gelmiş olsalar bile, bizim sahip olduğumuzdan daima ılık iklim kökenlidir. Afrika menekşeleri ve çöl kaktüsleri gibi bitkiler fazla sıcaklık isterler ve dışarıya bahçeye konulduklarında yaşamlarını sürdüremezler. Sürekli ve sık sık değişikliklerin olduğu yerler onlara zararlı olacaktır. Hol radyatörlerinden sıcaklık uçup giderken ön kapı her zaman soğuk hava akımlarına açıktır. Bu çeşit düzensiz sıcaklık değişiklikleri bitki için zararlıdır. Yazın ... (Devamı..)

Çiçeklerde Uygun Su Miktarı

Yeterince "nemli tutulması gerekir" sözü bitkinin su ihtiyacı konusunda bir açıklık getirmemektedir. Bitkilerin su ihtiyacının ne zaman ve ne kadar olacağını bilebilmek için tecrübe gerekmektedir. Burada parmak uçlarınız zamanla tecrübe kazanacak ve ıslak (suyun topraktan sızması), orta nemli ve kuru (parmağın nem hissetmemesi) arasındaki farkı hissedecektir.

Bu basit yöntemi uyguladığınız sürece günden güne fark eden toprak neminin derecesini ölçer hale gelebilirsiniz. Aynı zamanda saks... (Devamı..)

Çiçeklerin Anlamı

Çiçekler ne anlama gelmektedir? Hediye edeceğimiz çiçeğin anlamı neyi ifade ediyor? Duygularımız ile çiçek renkleri arasında ne gibi bir ilişki vardır?

AÇELYA: Nefse hakimiyet.
AÇELYA (HİNT ): "Gerçek şu ki, Seni artık sevemiyorum..."
AKASYA (PEMBE VEYA KIRMIZI): Güzellik, zarafet ve incelik; "Seni beğeniyorum."
AKASYA (BEYAZ): "Bizimki temiz bir sevgi, belki biraz arkadaşça..."
AKASYA (SARI): Platonik aşk,isimsiz aşık...
ANANAS: "Sen kusursuz birisin!"
ARDIÇ: "Seni ko... (Devamı..)

Çiçeklerin Duygularımıza Etkileri

Çiçekler bizi mutlu eder mi? Bu sorunun cevabını, yani çiçeklerin insanların duyguları ve kendilerini daha iyi hissetmeleri üzerindeki olumlu etkilerini, çiçek endüstrisinin bir parçası olan bizler çok iyi bilmekteyiz ancak bu olumlu etkinin bilimsel olarak kanıtlanması için New Jersey Devlet Universitesi çiçeklerin insan duyguları ve kendini iyi hissetme üzerine olan etkileri hakkında geniş çaplı bir araştırma yapmıştır.

Bir araştırma ekibi ile yakınen 10 ay çalıştıktan sonra dünyada ilk... (Devamı..)

Çiçeklerin Nem Ortamı

Bitkiler yetişme ve gelişmeleri için gereken besin maddelerini kökleri vasıtasıyla emdikleri suyla birlikte alırlar. Saksıdaki toprak nispeten. Steril musluk suyu ile sulanırsa kompostta bulunan besin elementlerini alabilir. Bir süre sonra toprak fakirleşir veya besin maddeleri süzülür gider. Bu nedenle bitkilere düzenli aralıklarla, bitki bakım rehberinde belirtildiği gibi haftada bir ya da 15 günde bir, suya ilave edilmiş bitki besini formunda ekstra besin maddesi verilmesi gerekir.

Yar... (Devamı..)

Çiçeklerle İlgili İlginç Bilgiler

ASLANAĞZI: Bu modası geçmiş ve tuhaf isimli eskilerin favori çiçeği, Akdeniz'e has bir çiçektir. Latince ismi "Antirrhinum"dur ve anlamı hayvan burnudur. Bu çiçek için kullanılan diğer isimler: Dana Burnu, Keçi Ağzı ve Tavşan Ağzı'dır.

LALE: Hayat, aşk ve ölümsüzlük sembolü olan lalenin ortaya çıkması, Konfiçyus zamanına dayanır. 1600 lerin sonlarına doğru, Hollanda'da lale tohumlarının fiyatları zaman zaman çok değerli metal fiyatlarının dahi üzerine çıktığı olmuştur. Tek bir soğanın fiy... (Devamı..)

Çiçekli Bitkiler

Çiçekli bitkilerde üreme eşeyli olarak gerçekleşir. Tohum ilerde gelişecek olan bitkinin küçük bir taslağını yani embriyonu taşır. Çiçekli bitkilere aynı zamanda tohumlu bitkiler de denir.

ÇİÇEKLİ BİTKİLERİN ÖZELLİKLERİ
1 – Üreme organı olan çiçek vardır.
2 – Kök, gövde ve yaprakları vardır.
3 – Gövde ve yapraklarında iletim boruları vardır.
4 – Eşeyli üreme ile çoğalırlar.

Çiçekler Tohumlarına göre iki gruba ayrılır.
1) Açık Tohumlular
2) ... (Devamı..)

Çiçeksiz Bitkiler

Çoğalmaları sporlarla gerçekleşir. Çiçekli bitkilere göre daha basit yapılıdırlar. Suda ve nemli yerlerde yaşarlar.

1- Su Yosunları (Alg'ler) :
• Nemli ortamlarda , denizlerde ve tatlı sularda yaşarlar.
• Su yosunlarına algler de denir.
• Tek ve çok hücreli olanları vardır.
• Gerçek kökleri olmamasına rağmen basit köksü yapıları olan basit yapılı bitkilerdir.
• Su yosunları hücrelerinde klorofil bulunur. Bu sayede kendi besinlerini kendi... (Devamı..)

Evde Çiçek Yetiştirmek

Bir bitki satın aldığınızı veya size bir çiçek hediye edildiğini düşünelim. Bu çiçek için en uygun yer neresi olabilir?

Evinizin içerisinde her nokta bitki yetiştirmek, onları başarılı bir şekilde büyütmek için uygun değildir. Seçilen yerin bitkinin belirli temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir, bitkinin yerleştirildiği yer bitkiler için gerekli ışığı almalı yeterli nem ve uygun sıcaklık sağlanmalıdır. Işık, nem ve sıcaklık başarılı bitki yetiştirmenin üç önemli faktörüdür. Bitkileri ev... (Devamı..)

Nasıl Çiçek Yetiştirebilirim?

Eğer büyük bir balkon veya bir bahçemiz varsa fazla sayıda bitki gerekir. Bu durumda çiçeklerimizi çeşitli metodlarla kendimiz yetiştirmemiz daha ekonomik olur. Çiçeklerimizi tohumla,çelik veya kök sürgünlerinden yetiştirebiliriz.

Tohumla çiçek yetiştirme: Tohumla bitki yetiştirmek biraz karmaşık bir iştir. Bütün tohumlar aynı şekilde ekilmez. Bitkisine göre ekim zamanı,ısı ve ortam farklılıkları gösterir. En çok mevsimlik ve iki yıllık çiçekler tohumdan yetiştirilir.

Çelik ile çiç... (Devamı..)

Peyzaj ve Bahçe Düzenleme

Bununla birlikte bahçenizi düzenlerken size yardımcı olacak ipuçlarını burada bulabilirisiniz.

Herşeyden önce ekonomik durumunuz elveriyorsa bahçenizi bu konuda uzman birisinin düzenlemesi her zaman en doğrusu olacaktır.

Bu alanda çalışan çok sayıda peyzaj firması bulunmaktadır. Bunun yanında çok daha fazla da vasıfsız çalışana rastlamak mümkün. Bir bina yaparken mutlaka inşaat mühendisine müracaat edilmesine rağmen bahçe yapımında hayati tehlike arz etmemesi sebebiyle o kadar titi... (Devamı..)

Renklere Göre Çiçeklerin Dili

Pembe Renk: Şefkat
Altın Sarısı: Sevinç, Bolluk
Beyaz Renk: Saflık Temizlik
Kırmızı Renk: Aşk
Mavi Renk: Yumuşak Huylu
Kahverengi: Geçmiş
Yeşil Renk: Ümit ve İstikbal
Siyah Renk: Üzüntü
Mor Renk: Dul
Gri: Melankoli

Süs Bitkileri Bakımı

Çiçeklerinin huzur verici atmosferine ulaşabilmek için o yöne yürüdü. Artık biricik çiçeklerinin önündeydi. Birden zihni onu küçüklüğüne götürdü. Annesinin, balkonda saksı saksı çiçeklerle konuştuğunu hatırladı.

Annesi hep kendisine dönerek; “Biliyor musun kızım, bunlarla uğraşmak benim tüm yorgunluk ve dertlerimi alıyor” derdi. Yıllardır annesiyle aynı duygulan hissediyordu. Tüm vücudunun yorgunluğunun yavaş yavaş bünyesinden ayrıldığını hissetti. Doğa ve çiçek sevgisi, küçük... (Devamı..)

[Yukarı Git]
..:: Tavsiye Bağlantılar ::..