Kayıtlı Şirket Sayısı: 5

Ağaç Nedir?

Boyu en az 5 metre, çapı da 10 cm'den aşağı olmayan, dal sürgün ve yapraklarının oluşturduğu tepe tacını tek bir gövde üzerinde taşıyan, her yıl çap artımı yaparak kalınlaşan, sürgün vererek boylanan, hücrelerinin büyük bölümü odunlaşmış olan, uzun ömürlü bitkilere AĞAÇ denir...

Bir ağaç; temel olarak kök, gövde, dal ve yaprak olmak üzere 4 ana organdan oluşur. Bu organların biçim, boyut, yoğunluk, hacim, ağırlık, boy, çap, yıllık artım gibi özellikleri ağacı biçimlendiren temel özellikl... (Devamı..)

Dünya ve Ülkemizde Orman Varlığı

Dünya kara alanlarının %30’nu kaplayan ormanlar 3.8 milyar hektardır. Tropikal ve yarı tropikal ormanlar bu alanın % 56’sını teşkil etmektedir. Dünya ormanlarının % 95’i doğal orman, % 5’ ise ağaçlandırma ile tesis edilen suni ormanlardır.

Ülkemizin ormanlık alanı ise 20.7 milyon hektar olup yurdumuzun genel alanının % 26.8’sini oluşturmaktadır. Ormanlarımızda yetişen asli ağaç türlerimiz; kestane, kayın, meşe, kızılağaç, kavak, huş, ıhlamur, dişbudak, akçağ... (Devamı..)

Kayın Kereste

Her türlü masif doğrama ve mobilyada, lambri, alet sapları, tornacılıkta ve müzik aletleri yapımında kullanılır. Öz odunu kırmızımsı kahverengidir. Sert dokusu nedeniyle uzun ömürlü ve sağlamdır. Çok iyi tornalanma özelliğine sahiptir. Kolay yapıştırılır, renk verilebilir, çok iyi cila kabul eder. Karadeniz bölgesi, Kafkasya ve Avrupanın birçok bölgesinde yetişir.

Lambri

Duvar, pergole ve çatı alt yüzeyi kaplama malzemesi olarak kullanılır. Genellikle Rus Çıralı kerestesinden yapılmakla birlikte her keresteden olabilir. Genişlikleri 8'lik 10'luk ve 12'lik şeklinde üretilir.

Lareks Kereste

Her türlü masif doğrama ve mobilya imalatında kullanılır. Özellikle dış cephelerde suya dayanıklılığı nedeniyle tercih sebebidir. Sert dokusu uzun ömürlü ve sağlam olmasının nedenidir. Sibirya bölgesi kara çam ağaçlarından elde edilir. Rus sediri olarak da bilinir.

Orman Nedir?

Orman; ağaçlarla birlikte diğer bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalar gibi canlı varlıklarla toprak hava, su , ışık ve sıcaklık gibi fiziksel çevre faktörlerinin birlikte oluşturdukları karşılıklı ilişkiler dokusunu simgeleyen bir ekosistemdir.

Orman; beş metreden daha boylu orman ağaçlarının baskın olduğu ve birbirlerini etkileyecek sıklıkta bulunduğu, kendine özgü iklim ve toprak koşulları oluşturduğu bir yaşam birliğidir.

Orman; bitki köklerinin etkileyebildiği 1-2 metre topr... (Devamı..)

Orman Ürünleri

Günümüzde modern orman işletmeciliği faaaliyetleri sonucunda elde edilen orman ürünleri, Asli Orman Ürünleri ve Tali Orman Ürünleri olmak üzere 2 kategori altında toplanmaktadır.

ASIL ORMAN ÜRÜNLERİ

Tomruk
Tel Direği
Maden Direği
Sanayi Odunu
Kağıtlık Odun
Lif Yonga Odunu
Sırık
Çubuk
Yakacak Odun

TALİ ORMAN ÜRÜNLERİ

Reçine
Çıra
Sığla yağı
Defne
Şimşir
Kök Odunu
Kekik
Ada Çayı
Çam Fıstığı <... (Devamı..)

Ormancılık

Ormancılık, toplumun orman ürünlerine ve hizmetlerine olan gereksinimlerini sürekli ve optimal olarak karşılamak amacıyla biyolojik, teknik, ekonomik, sosyal, kültürel ve yönetsel çalışmaların tümünü kapsayan çok yönlü ve sürdürülebilir bir etkinlik olarak tanımlanmaktadır. Diğer bir deyimle ormancılık, biyolojik ve teknik özelliğinin yanında ekonomik, sosyal, kültürel ve yönetsel boyutu ön planda olan bir orman kaynakları yönetim mesleği olarak algılanmaktadır. Ormancılık; orman kaynaklarına to... (Devamı..)

Ormanın Faydaları

Ormanlar; ağaçlarla birlikte diğer bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalar gibi canlı varlıklarla toprak hava, su , ışık ve sıcaklık gibi fiziksel çevre faktörlerinin birlikte oluşturdukları karşılıklı ilişkiler dokusunu simgeleyen ekosistemler olup, dünya yaşamı için vazgeçilmezdirler...

- Ormanlar yaşantımızın her safhasında ihtiyaç duyduğumuz yapacak ve yakacak hammadde kaynağıdır. Bunun yanı sıra bitkisel nitelikli tohum, çiçek, kozalak vb. ile mineral nitelikli çakıl, kum vb.hammadde... (Devamı..)

Ormanlardan Elde Edilen Ürünler

Ormanlardan elde edilen ürün çeşitleri; odun, yaprak, çiçek, meyve, tohum, reçine, kabuk, kök, çalı, ot, av hayvanı, su, toprak, kil, taş, kömür ve madenler gibi çok sayıda ve değişik nitelikte hammaddelerdir... Bu maddeler niteliklerine ve pazar isteklerine göre çok değişik kullanım yerleri bulabilmektedir. Bu ürünler içerisinde en bol elde edilen ve geniş bir pazarlama olanağı bulan ürün ise ODUN'dur...

Ormanların ayrıca suyu düzenleme, toprağı koruma, iklimi etkileme, doğayı koruma ve... (Devamı..)

Ormanlardan Neden Ağaç Keseriz?

İnsanlar, dünyada var olduklarından bu yana ormanlardan yararlanmaktadır. İlk çağlarda serbest ve düzensiz olarak yararlanılan ormanlar, barınma, beslenme ve avcılık amacıyla kullanılmıştır. Geçen süre içinde insan nüfusunun artması, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin başlaması ormanların tahrip edilerek hızla azalmalarına neden olmuştur. Ormanların tahribi, gelecek kuşakların orman ürünlerine olan ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde devamlılıkların sağlanarak işletilmeleri fikrini ortaya ç... (Devamı..)

Ormanların Ülke Ekonomisindeki Yeri

Ormancılık sektörünün ülke ekonomisine olan katkılarını para ile ölçülebilen ve para ile ölçülemeyen katkılar olarak ikiye ayrılmak gerekir. Odun kökenli orman ürünleri üretimi, orman tali ürünleri üretimi, işlendirmeye katkısı, bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltıcı etkisi, ödemeler dengesini olumlu yönde etkilemesi, mineral nitelikli katkıları, tarım, hayvancılık ve turizme olan katkıları para ile ölçülebilen katkılardır.

İlkim, toprak su gibi doğal kaynakların korunması ve dengede... (Devamı..)

OSB (OSB3)

Yüksek Mukavemetli Neme Dayanıklı Levhadır. İstenildiği takdirde ateşe dayanıklı OSB de üretilir.

Kullanım Alanları:
- Çatı kaplamaları, shingle altı levhası, yer döşemesi, kombine ve tek uygulamalarda;
- Araç karoseri imalatında, her türlü iç dekorasyon işinde ve ambalaj sanayinde;
- Mağaza, dükkan yapımı ve dekorasyonunda,
- Baraka ve prefabrik yapıların iç bölümlerinde;
- Depo, sahne, spor salonu, okul gibi mekanlarda. Sıra, masa yapımı gibi marangozluk uygul... (Devamı..)

Plywood

İnşaat kalıbı için ideal bir malzemedir. Tahtaya nazaran çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ayrıca düzgün yüzeyi nedeniyle prüzsüz bir beton yüzeyi sağlayarak, sıva masrafından tasarruf sağlar.

İthal Film Kaplamalı Plywood Özellikleri
Ölçüler: 915 x 1830mm, 1110x2560mm, 1200x2400mm, 1220 x 2440mm, 1250 x 2500mm
Kalınlık: 2.7mm'den 25mm'ye değişik kalınlıklarda
Malzeme: Poplar, birch
Kaplama: Poplar, birch, okoume, meranti,
Zamk: WBP, MR
Film: Kahberengi, siyah
Ka... (Devamı..)

Rabıta

Yer döşemesidir. Genellikle Lareks, Rus çıralı ve yerli kızıl çam keresteden yapılır. Lareks sert dokusu ve dayanıklılığıyla ideal bir rabıta malzemesidir. Genişlikleri 5'lik, 6'lık ve 8'lik şeklinde üretilir.

Rus Beyaz Kereste

Genellikle Amerikan ve pres kapı imalatında kullanılır. Kolay işlenebilir bir malzemedir. Eskitme türü mobilyalar için lif dokusu nedeniyle çok uygundur. Rus ladin ağaçlarından elde edilir

Rus Çıralı Kereste

Her türlü masif doğrama ve mobilya imalatında kullanılır. Yumuşak dokusu kolay işlenebilme özelliği sağlar. Sibirya bölgesi sarı çam ağaçlarından elde edilir.

Sıvadibi

Tabanın duvarla,duvarın tavanla veya duvarın duvarla birleştiği köşelere döşenen estetik amaçlı bir malzemedir.Kullanılan lambri veya rabıta malzemesinden üretilmiş olmalıdır.

Tomruk Nedir?

Kabuksuz orta çapı en az 21 cm, boyu 1,50 metre ve daha uzun olan yuvarlak oduna TOMRUK denir..

Tomruklama: Ağaç devrildikten sonra, gövde boyunca bütün dal, ur ve şişkinliklerden temizlenmesi, kabukların soyulması ve istenilen boylara bölünmesi işlemidir. Meşe, Kayın, Gürgen gibi sert (yapraklı) ağaçların kabukları soyulmaz..

Yerli Beyaz Kereste

Genellikle Amerikan ve pres kapı imalatında kullanılır. Kolay işlenebilir bir malzemedir. Eskitme türü mobilyalar için lif dokusu nedeniyle çok uygundur. Karadeniz bölgesinin köknar ve ladin ağaçlarından elde edilir.


[Yukarı Git]
..:: Tavsiye Bağlantılar ::..