Ana Sayfa Dost Siteler  
Kız Öğrenci Yurdu
Sosyal Faaliyetler
Sağlık Hizmetleri
Yurt Temizliği
Yiyecek ve İçecekler
Güvenlik
Edüt - Bilgisayar Salonu
Kütüphane
Çeşitli İmkanlar
Amaç Eğitim
Yeni Dostluklar
Yurt Seçimi

Haber & Yenilikler

24 tem 2008
İzmir Kız Yurtları
Eğer İzmir'de yerleşmek için bir yurt arıyorsanız bu makale size göre.

12 haz 2008
İstanbul Kız Yurtları
İstanbul'daki kız yurtları ile ilgili araştırmamız tamamlandı.

08 may 2008
Ankara Kız Yurtları
Bu makalemizde Ankara'nın yurtlarını araştırdık ve değerlendirmeler yaptık..

Yurt Seçimi

Nasıl Bir Yer Hayal Ediyorsunuz?

Mekanı güzelleştiren insandır, siz olmasaydınız bulunduğunuz yerin bir anlamı olmazdı. Fakat şu da bir gerçek ki sizin tercihlerinize uygun bir mekan ile sizin uyumunuz her zaman başarıyı ve duygusal durumunuzu olumlu etkiler. Evinizdeki odanızda sizin kurallarınız geçerlidir, kendi uygulamalarınız, kendi renkleriniz, kendi dekorasyon zevkiniz hatta duvara astığınız posterler bile. Her şey sizin istediğinize bağlıdır. Böyle bir ortamdan yurt ortamına geçerken tabiki uyum konusunda bazı sıkıntılar yaşanabilir. İşte bunları en aza indirmek yurt seçimi konusunda önemli bir ipucu. Bunun içinse keşfetmek şart.

1. Kalmayı Düşündüğünüz Yurda Gidin

Yaşayacağınız yeri seçerken, internet ya da tanıtım kitapçıkları tam olarak size gerçeği yansıtmayabilir. Böyle bir durumda birebir yurda gezi yaparak ve yönetim ya da yetkililerden bilgi alarak, odaları gezerek ve yaşam şartlarını kontrol ederek doğru bir seçim yapabilirsiniz.

2. Fiyat Araştırması

Tek kişilik bir oda, hele ki büyük şehir için size oldukça yüklü bir maaliyete gelebilir. Böyle bir durumda yapılması gereken en iyi şey bütçenize uygun bir yurt seçimi. Gerekirse yurt yönetimleri ile konuşarak size en uygun fiyatlandırmadaki yurtlar seçilebilir.

3. Ulaşım Kolaylığı

Kimse 1-2 saat süren bir yolculuk sonrası okula varmayı ve akşam tekrar 1-2 saatlik bir yolculukla yurda dönmeyi düşünemez. Okulunuza yakın olması sizin için bir avantajdır. Bunu dikkate alarak size yakın yurtlar arasından bir tercih yapılmalıdır.

4. Ortam Zenginliği

Burası ikinci bir hayat. Siz bu hayata başlarken olabilecek tüm olumsuzluklar düşünülmeli. Yurt gürültülü bir çevreye sahip olabilir, yurt yönetimi beklenileni vermeyebilir ya da sizin haklarınıza saygı gösterilmiyor olabilir. Bunu ilk etapta fark etmek oldukça zordur. Yapılması gereken daha deneyimli kişilerle konuşmak ve çevreyi kontrol etmektir. Ayrıca kütüphane, tv odası, odalardaki imkanlar, güvenlik ve sağlık hizmetleri gibi faktörler de dikkate alınmalı.


© Copyright 2008 Kız Öğrenci Yurdu İnceleme Platformu